batai neregulate ale inimii.

Boli de inima

Postata de marsse cu 12 ani in urma.

buna ziua,

In urma cu un an am avut ceva probleme din cauza unor atacuri de panica. La un moment dat au aparut si unele batai neregulate ale inimii din aceasta cauza. am fost la mom respectiv la cardiolog si mi-a zis ca totul e ok, dar a trecut un an si inca am aceste batai neregulate. apar in principal cand sunt intins in pat sau stresat de ceva. tin sa mentionez ca tensiunea arteriala si pulsul sunt in limite normale. ce as putea sa fac ca sa scap de aceste batai neregulate?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând ar trebui să evitaţi activităţile sau orice activitate stresantă, iar în al doilea rând aţi putea lua un medicament din clasa β-blocantelor (metoprolol, atenolol) sau medicamente calmante sau anxiolitice (medicaţia trebuie prescrisă numai de un medic)

marsse

acum 12 ani

E cam greu sa evit activitatile stresante, asta mi-e meseria, munca de birou. Mai am insa o intrebare, e ok daca fac sport? sau ceva efort?

stefan

acum 12 ani

aceasi treaba am si io mam dus la cardiolog si mia zis ca inima e in regula dar nici io nu stiu ce este

marsse

acum 12 ani

in principiu, chestiile astea apar de la o stare prelungita de stres intens sau frica. cel mai bine e sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti la asta. poti incerca ceva sport, si sa ai activitati care sa-ti ocupe cat mai mult timp din zi.
mult succes.

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu sunt contraindicate activităţile fizice, sportul şi eforturile.

lotus

acum 10 ani

daca tiroida functioneaza corect, solutia alternativa este psihologul

Utilizator21561296871

acum 4 ani

Am si eu aceasi problema am batai neregulate cand in pipt cand in zona gatului eu am probleme cu tiroida iau eutyrox de 50mg si Selenium cate o pastila pe zi .Am cardeopatie Ischiemica si iau o pastila seara de Aspenter o pastila de Propafenona si o passtila de Trimetazidina PHP De ce am acele batai in pipt neregulate .Va rog frumos daca se poate un raspuns pe acest Mail . baciusax@ adresa_web_filtrata Multumesc frumos

Utilizator21561296871

acum 4 ani

Am si eu aceasi problema am batai neregulate cand in pipt cand in zona gatului eu am probleme cu tiroida iau eutyrox de 50mg si Selenium cate o pastila pe zi .Am cardeopatie Ischiemica si iau o pastila seara de Aspenter o pastila de Propafenona si o passtila de Trimetazidina PHP De ce am acele batai in pipt neregulate .Va rog frumos daca se poate un raspuns pe acest Mail . baciusax@ adresa_web_filtrata Multumesc frumos