Astm sau Insuficienta Cardiaca?

Boli de inima

Postata de membru273787 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,prietenul meu este mult prea incapatanat sa mearga la spital si as dori sfatul dvs intai.
A facut radiografie la plamani prin mai 2014 si nu i`a iesit absolut nimic in neregula ci tocmai ii s`a spus ca are plamani curati desi a fumat de la 18 la 22 de ani.
Insa,aseara pe la ora 23 a inceput sa respire mai greu si imi spunea ca nu are aer,i`am dat o gura de apa rece (nu foarte) apoi a stat in fund cateva minute dar degeaba. Imi spunea ca are o stare de oboseala si ii tot venea parca sa ofteze dar nu reusea pana la capat. Tin sa va spun ca la un efort mic cum ar fii rasul,tuseste foarte...nu stiu cum sa va spun..din cate am cautat pe net a rezultat insuficienta respiratorie si / sau astm.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Raspunsuri (1)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Este foarte important sa faca o investigatie functionala: spirometrie. Si apoi interpretata de un pneumolog. Exista o paleta foarte mare de boli cu tratamente specific. Vizitati un medic.

www.inimed.ro