apoplexie?

Boli de inima

Postata de aaanca cu 12 ani in urma.

am tensiune 125/80 167cm,87kg, 55 ani, femeie circulatie p***a. nu mi s-a mai intamplat nimic important si nimic de genul acesta.Seara Brusc, am simtit o durere crunta in calota craniana si la ceafa(putin mai mica).tensiune 189/103 Greata usoara.Usoare tulburari de pronuntie. A venit salvarea, electrocardiograma buna,dupa 24 ore tensiune normala. dupa 8 zile, 4 kg mai putin(voluntar), tens. 115/70.Ce trebuiew sa fac

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa controlati valorile tensiunii arteriale acasa cu un tensiometru automat sau la cabinetul medicului de familie , sa respectati tratamentul indicat pentru hipertensiune, durerea de cap apare in contextul unui puseu de hipertensiune. eventual sa refaceti consultul cardiologic pentru ajustarea schemei de tratament antihipertensiv, daca acesta nu controleaza valorile tensiunii arteriale ( TAs normal mai mica sau egala cu 140) .