Anxietate sau ceva mai grav?

Boli de inima

Postata de Utilizator11587726948 cu 4 ani in urma.

Buna ziua, am 22 ani sunt baiat si in ultimul timp ca confrunt cu o situatie foarte tensionata ce imi afecteaza grav viata. In urma cu 4 ani a murit bunicul meu, in prima faza nu am avut nimic, insa la 2 saptamani intr-o noapte am visat ca mor eu. Am avut o perioada cu atacuri de panica care se manifestau toata ziua, nu am fost la niciun doctor, dupa care am intalnit-o pe viitoarea mea sotie cu care astept o fetita si parca simtomele s-au mai diminuat insa in continuare intr-o oarecare masura imi era frica ca o sa mor, dar nu erau de intensitate mare. In toamna anului trecut am facut iar un atac de panica si de atunci a inceput teroarea, am tensiunea mare, puls ridicat, am fost la un control la cardiolog insa nu am nimic is perfect sanatos cu inima, au aparut starile de confuzie, ceata pe creier, ameteala, nimic nu imi mai dadea niciun sentiment, chiar si cand am aflat ca o sa fiu tata nu am avut nicio reactie cum ar trebui firesc sa se intample, si treptat au aparut si alte simtome precum dificultatea de a respira sau cep putin asa am eu impresia, oboseala,depersonalizare,ameteli mult mai mari, parca is intr-un univers paralel, dureri de picioare, de maini, balonare, gastrita, dupa orice masa ma simt foarte rau, am fata rosie tot timpul, am impresia ca nu merg si vorbesc normal, am impresia ca in orice moment as putea murii si nu imi pasa de nimeni si de nimic, ii o teroare pe care o treaiesc in fiecare zi, is dependent de boli adica, cand am un simtom caut rapid pe net sa vad de ce boala as putea suferi, cred ca ii ipohondrie. Nu ma pot concentra pe nimic, orice lucru pe care inainte il faceam acum parca este imposibil sa il fac, nu neaparat ca nu pot, insa am impresia ca nu pot face nimic, ca is bolnav si nu mai sunt bun de nimic am tot timpul mainile si picioarele reci. Am citit pe un blog cele 150 cele mai frecvente simtome de anxietate si pot sa zic ca ma regasesc in aproximativ 120. Credeti ca ar putea fii anxietate sau o boala mai grava neurologica sau ceva in genu

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1508785017

acum 4 ani

Bunaa
Eu am 19 ani si am si eu probleme cu palpitatii ,probleme cu respiratul, în fiecare zi aproape. Am fost peste tot ,la toti medicii ,si n am nimic fizic . Sunt clinic sănătoasă . Deci te inteleg prin ce treci. Sunt sanse mari sa fie anxietate. Frica de a fi tata de exemplu