Angina Pectorala

Boli de inima

Postata de eXpress cu 12 ani in urma.

persoana in cauza este mama mea in varsta de 52 ani sufera de angina pectorala de 2 ani de zile este sub tratament :

betaserc 1 pe zi de 24mg preductal 35mr 2 pe zi vasilip 20 mg 1 seara betaloc 50 mg 1 pe zi jumate dimineatza jumate seara.

acuza dureri in piept si stari de oboseala din cand in cand ( la efort la caldura)

de o luna de zile a aparut o amorteala la degetul mic de la mana stanga si ameteli si presiune simtita in urechi .

De ce am aceste afectiuni ? este normal chiar si sub tratament?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este posibil să fie o agravare a afecţiunii care să necesite un tratament mai intens. Trebuie ca mama d-vs să meargă la un control de specialitate

eXpress

acum 12 ani

multumesc mult

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

tratamentul afectiunilor cardiace este diferit de la o persoana la alta in functie de stadiile fiecarei boli, de ce alte boli ale altor organe mai asociaza acea persoana, si chiar si de varsta. in timp, chiar si sub tratament, boala poate evolua, si atunci acesta trebuie modificat. un pacient cardiac oricum trebuie sa revina la control la o anumita perioada dupa depistarea problemelor chiar si daca simptomatologia nu se modifica, pentru a fi evaluata eficienta tratamentului. angina pectorala nu este o boala, ci un simptom. oricum ar fi, mama dumneavoastra trebuie sa se prezinte la un medic cardiolog, preferabil la acelasi care a consultat-o si prima oara pentru cateva investigatii cum ar fi analizele de sange, electrocardiograma, ecografia cardiaca, etc., in urma carora tratamentul va fi modificat corespunzator.

va urez o zi buna