angina pectorala

Boli de inima

Postata de angelica56 cu 13 ani in urma.

mama are 64 ani si sufera de angina pectorala, nu stiu ce tip , insa a urmat tratament mail mult de 1an cu crestor, verogalid, aspenter cate o tableta pe zi din fiecare.S-a simtit bine dupa tratament , insa acum 2 luni dr. de familie nu a mai vrut sa-i elibereze reteta pentru crestor pe motivul ca il ia de prea mult timp.Desi nalizele colesterolului au fost bune dupa spusele aceluiasi medic, nu inteleg de ce refuza sa-i acorde acest tratament.In ultima luna de cand nu a mai luat crestor, mama s-a ingrasat 4 kg, iar starea sanatatii s-a depreciat usor, mai obosta, mai nervoasa.este o persoana introvertita si incapatanata care nu doreste sa mearga la medic decat cand se simte foarte rau, mail ales ca situatia financiara nu ne-ar permite niste investigatii de 1000 lei?
ce ar putea sa faca? fara un consult fata in fata cu medicul curant?
va rog un raspuns cat se poate de rapid!!!!!!!!!!

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

Numai medicul cardiolog se poate pronunta asupra modificarii tratamentului. Persoana care are probleme cardiace trebuie sa urmeze tratament toata viata, chiar daca se simte bine. Un control la medicul specialist [ cardiolog] nu are cum sa coste 1000 de lei. Un EKG plus o Ecocardiografie costa in jur de 160 de lei.Ar putea fi diferente de la un cabinet, la altul.

ema toma

acum 13 ani

eu am gasit un cabinet care nu este prea scump ,o consultatie costa 70 lei si puteti primi si o reteta ptr mama dv. Daca doriti sunati la nr de tel. 0786192318