am vreo sansa?

Boli de inima

Postata de rilu cu 12 ani in urma.

buna seara.am fost diagnosticat cu trombangeita obliteranta in luna februarie a.c. la clinica de chirurgie vasculara din timisoara.m-am lasat de fumat si de baut, am slabit 24 de kg in ultimele 10 luni,urmez un tratament compus din pentoxiretard(3/zi),trombex(1/zi)/crestor(1/zi) iar acum o luna am terminat un tratament cu vasoprostan(120 fiole) ,am o viata activa, lucrez, merg pe jos in jur de 6km intr-o zi fara sa am claudicatii dar totusi as mai vrea si o alta parere.cei de la timisoara mi-au spus ca nu am solutie chirurgicala.Pt. specialisti voi prezenta datele mele din februarie dupa un examen sono-doppler:-artera tibiala posterioara dr.-130;st.-120 ;artera pedioasa dr.-150;st.130;artera radiala dr.140;st.-90;IGB dr.-1,07;st.-0,92 si in plus am pe glezna dr. o flebita care mi s-a spus ca nu prea are legatura cu boala mea.Cu toate acestea durerile mele persista la glezne si talpi, senzatia de arsura la glezna,si mi s-au intins in sus petele de culoare inchisa de la flebita.As dori sa-mi spuna cineva daca as avea vreo sansa sa scap de amputare si daca se poate efectua vreo operatie si cam cat ar costa.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Exista sanse de evolutie favorabila. Faptul ca v-ati lasat de fumat si ati slabit este deja un mare succes. Mersul pe jos este cel mai important. Tratamentul medical de asemeni.
Pentru consideratii clinice si terapeutice sulimentare este nevoie de o consultatie.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
[email protected]