ajutati-ma

Boli de inima

Postata de cristina alexandra1 cu 11 ani in urma.

Am 24 de ani si de cateva luni ma confrunt cu un simtom acela fiind ragaitul.Am senzatia de a ragaii tot timpul ca si cum as bea apa minerala si raman cu senzatia aceea de acid in stomac,cand beau sau mananc ragai normal dar marea majoritate a zilei trebuie sa ma fortez sa ragai,cand dorm nu am nici un simtom,cum ma ridic revine senzatia.Dati-mi un raspuns va rog din suflet.

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 11 ani

Cauza eructatiei [ ragaiala] este prezenta gazelor la nivelul tractului digestiv, lucru obisnuit , dar daca provoaca disconfort atunci trebuie sa se tina cont de anumite cauze cum ar fi : inghitirea aerului in timpul mesei, cand vorbesti,cand se mescteca guma,apoi fermentarea alimentelor nedigerate, consumul unor alimente care produc balonari, zaharurile ,fasolea, lactoza, amidomul ,fibrele, etc. Carbunele activ,luat inainte si dupa masa reduce mult cantitatea de gaz, plus renuntarea la unele din cauzele de mai sus, daca fac cumva parte din modul tau de viata,de zi cu zi.

Mariana

acum 9 ani

Cristina Alexandra ce ai rezolvat pana la urma? Si eu ma confrunt cu aceasta problema de mai bine de un an. Am facut diverse tratamente pentru helicobacter( testul a iesit incert), dar niciun rezultat.

marian.stoica

acum 7 ani

da ? Adrienne , spune-mi te rog , ai trecut si tu prin asa ceva ? ajuta-ma te rog si pe mine !!