afectiuni cardiace

Boli de inima Sindrom de preexcitatie

Postata de onesdan52 cu 13 ani in urma.

ce bse intelege prin bloc ramura dreapta rezultat la ekg

Raspunsuri (1)

Google

acum 13 ani

Ce este Blocul de Ramura ?

Blocul de ramura este o tulburare deconducere caracterizata prin intarzierea stimulului inimii la nivelul ramurilor sale din ventriculi: cand conducerea este intarziata in ventriculul drept se produce blocul de ramura drept, iar in ventriculul stang – blocul de ramura stang.
Blocul de Ramura - Cauze:

* cel drept poate fi congenital fara semnificatie patologica
* Ambele pot aparea in :
o cardiopatie ischemica
o hipertensiune arteriala
o cord pulmonar
o intoxicatii cu digitala
o chinina
o infectie reumatica

Diagnostic - Bloc de Ramura

Diagnosticul este numai electrocardiografic, blocurile de ramura nu au simptoame clinice.
Tratament - Bloc de Ramura

Nu exista un tratament al blocului de ramura.

Prezenta lui atrage atentia asupra cauzelor ce l-au produs, deci conduita este dupa caz:

* coronarodilatatorie
* tratament antiinfectios
* inlaturarea medicatiei incriminate