vdrl pozitiv

Boli cu transmitere sexuala

Postata de stefan2015 cu 8 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie urmatorul rezultat:
VDRL calitativ ++
cantitativ 1/2 +-
1/4 negativ
1/8 si 1/16 negativ
TPHA calitativ ++
cantitativ 1/80 si 1/160 ++
cantitativ 1/320 1/640 1/640 +

Raspunsuri (4)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , rezultatul este pozitiv pentru infectie acuta cu Treponema pallidum . Va sfatuiesc sa consultati un medic dermato-venerolog pentru aprecierea stadiului bolii si tratament de specialitate. De asemenea este indicat sa faceti si testul HIV 1+2 , teste pentru hepatita VHC si VHB .

stefan2015

acum 8 ani

Va multumesc pentru informatii!

Ioana Maria

acum un an

Se poate să iau legătura cu dumneavoastră?

Ioana Maria

acum un an

Am urmat tratament cu moldomin injectabil și penicilina pastile pentru sifilis acum 3 ani aproape ! Acum fiind însărcinată mi-a ieșit la VDRL TPHA pozitiv (+++) , și la interval biologic de referință um negativ ! Ce înseamnă asta ? Ce părere aveți?