vdrl negativ si tpha 2+

Boli cu transmitere sexuala

Postata de LETISIM cu 10 ani in urma.

Sunt insarcinata,12 saptamani si vreau sa stiu daca vor fi riscuri cu copilul pe care-l voi naste.
La un cabinet particular mi-a iesit VDRL pozitiv,iar in spital VDRL pozitiv si TPHA 2+.
Am primit tratament cu Moldamin,2 in soza dubla,o data pe saptamana,timp de trei saptamani.
Nu stiu daca sa pastrez sarcina,daca v-a avea copilul probleme...este tot ce conteaza

Raspunsuri (2)

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 10 ani

Infectarea fatului se produce de regula dupa luna 4. Deoarece ati efectut tratament corect si sarcina nu are decat 12 saptamani este foarte putin probabil sa fie afectat copilul. Conteaza si stadiul bolii: luesul primar si secundar netratat prezinta risc de transmitere transplacentara mai mare, luesul latent si cel tertiar chiar si netratat se transmite rareori la fat.

LETISIM

acum 10 ani

cum se poate stabili stadiul la lues?