vaginita

Boli cu transmitere sexuala

Postata de mikmok cu 14 ani in urma.

Am fost la ginecologie si mi-a iesit ca a-si avea vaginita. Cum se trateaza, ce stiti despre aceasta boala?

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Citat:
Am fost la ginecologie si mi-a iesit ca a-si avea vaginita. Cum se trateaza, ce stiti despre aceasta boala?

Pai daca ai fost la medic ar fi trebuit sa-ti dea si o reteta, nu crezi?

Sheila

acum 14 ani

Vaginita este inflamatia sau iritatie a vaginului . Ea se intalneste in 3 forme:
1. Vaginita bacteriana - infectia apare cand flora vaginala normala este atacata de bacterii daunatoare
2. Vaginita de tip candida - numita si candidoza, este provocata de o ciuperca
3. Vaginita trichomonas - este o boala venerica, cu transmitere sexuala

Presupun ca acest diagnostic a fost pus in urma unei analize de laborator

In functie de cauza infectiei se stabileste tratamentul.In mod normal se recomanda antibiotice intravaginale, creme, sau medicamente adm pe cale orala.
Tratamentul trebuie urmat de ambii parteneri
In functie de tipul de vaginita iti pot da mai multe detalii
Numai bine

mikmok

acum 14 ani

Atat mi-a zis vaginita nespecifica. Nu mi-a dat mai multe detalii si nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc

Sheila

acum 14 ani

ti-a recoltat probe sau asa doar a facut un control?

dalyna

acum 14 ani

Citat:
Atat mi-a zis vaginita nespecifica. Nu mi-a dat mai multe detalii si nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc

Pt a da acest diagnostic medicul trebuia sa te trimita la analize ale secretiei vaginale si primeai astfel si o antibiograma, ti se recomanda o schema de tratamet asftel; parerea mea este sa-ti schimbi medicul, numai bine