Ureaplasma si mycoplasma

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Tulipa cu 13 ani in urma.

Buna ziua
De 3 luni am o anexita stanga care nu mi da pace...am fost depistata cu mycoplasma si ureaplasma,am luat 13 zile doxiciclina,(eu si partenerul,contacte sexuale nu am mai avut)dupa antibiograma,dar durerile nu au incetat..ieri am repetat analiza,si astept rezultatul..intrebarile mele sunt.. de ce nu a trecut durerea in timpul tratamentului si nici dupa..e posibil sa mai am infectia si din cauza asta sa nu se fi ameliorat deloc..sau s a cronicizat anexita si a ramas locul sensibil?Multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Este posibil ca în infecţie să fie implicaţi şi alţi germeni, caz în care ar trebui folosită o combinaţie de antibiotice. Mai există posibilitatea ca durerea să aibă şi alte cauze (dureri intestinale).

Tulipa

acum 13 ani

Multumesc de raspuns...am facut si alte analize precum Clamydia si culturi din col,ecografie transvaginala,totul este in regula..dureri intestinale nu cred ca sunt pt ca ma doare cand sunt controlata de catre dr ginecolog,am arsuri in zona si junghiuri,plus ca menstruatia e un pic modificata in sensul ca ma balonez si mai putin cantitativ...in conditiile in care eu nu am dureri deloc la ciclul menstrual si nici un simptom..

Tulipa

acum 13 ani

Vad ca va vindeti produsele..eu nu am scris nimic de infectie urinara(sau pot spune ca urocultura mea este negativa)...halal doctori...