ureaplasma si candida

Boli cu transmitere sexuala

Postata de iulianaiulia cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticata cu ureaplasma si candida. am urmat tratament cu doxiciclina , diflucan si macmiror (tratament dat de doctorul meu ginecolog) si infectia nu a disparut. ar trebui sa mai iau tratamentul inca o data sau sa schimb medicamentele? care sunt aspectele negative ale unui tratament indelungat? doxiciclina am luat-o o saptamana si diflucan doar un comprimat, asa cum mi-a fost recomandat. care sunt cauzele acestor bacterii si ce le face puternice in organism? nu stiu cum sa scap de ele

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

PE langa urmarirea medicala, e necesar sa faceti in asa fel incat sa va cresteti imunitatea. Imunitatea scazuta va impiedica sa scapati de problema.

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul în cazul detectării unor bacterii din Familia Mycoplasmataceae(Ureaplasma) sau levuri (Candida), este unul prelungit (durează trei săptămâni), iar antibioticele folosite inhibă numai multiplicarea acestor bacterii, ele putând persista multă vreme în organismul uman. Tratamentul recomandat a fost bun, durata acestuia trebuind prelungită (nu numai o săptămână)