Umflatura

Boli cu transmitere sexuala

Postata de madalina185125540 cu 15 ani in urma.

Buna ziua. De ceva timp am o problema. In zona pubiana mi`a aparut o umflatura, ceva de genul unu nodul cred, rosie si dureroasa doar la atingere. Mentionez ca am mai avut exact in acelas loc (in partea stanga sus) acum un an un fel de cos pe care l`am stors si a disparut ramanand doar o cicatrice foarte mica si de culoare rosie.

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna,

Conform descrierilot tale, se pare ca ai o foliculita: o zona rosiatica, dureroasa-sau macar sensibila la palpare, concentrata in jurul unui fir de par.
In evolutia ei, foliculita se va transforma Intr-o pustula cu puroi: asamanatoare unui cos.
In urmatorul pas, si va elimina puroiul si de regula, odata cu el si firul de par.
Rana se va cicatriza si acesta va fi procesul de vindecare.

Foliculita usoara nu are complicatii, insa cea severa poate sa duca la apritia furunculilor sau a altor tipuri de infecii neplacute.

Cred ca tu ai un caz de foliculita usoara, insa daca ea s va trata si va reaparea in acelasi loc, este necesara consultarea unui medic dermatolog, pentru a nu risca complicatii.

Ca si soluti de tratament:
- se poate aloca local un unguient pe baza de Eritromicina, Bacitracina (antibiotice ce distrug germenii care duc la aparitia foliculitei) - poti sa ceri la farmacie un unguient potrivit.

Daca se ajunge la o forma severa, este necesara administrarea antibioticelor pe cale orala.

Te poti infomra foarte bine in legatura cu foliculita, cu un search in acest site - Dermatologie.

mMlta sanatate!

PLAYER FARA NUME

acum 4 ani

Va multumesc cautam informatia asta de mult timp si am o intrebare la mine a ramas a ramas o gaura am stors azi la ora 22:10 larca si mam tuns ca eram inspaimantat acum are culoarea rosu spre negru

madalina185125540

acum 15 ani

Multumesc pentru raspuns