tuse continua

Boli cu transmitere sexuala

Postata de fvi cu 12 ani in urma.

Acum 2 luni mi-au iesit pe piele foarte multe pete.

In urma consultarii unui medic dermatolog a fost pus diagnosticul de urticarie dar dupa analizele de sange s-a dexcoperit ca am sifilis. Timp de aproape 2 luni am urmat tratament pentru sifilis

La cateva zile petele de pe piele au disparut..
Dupa disparitia acestor pete timp de aproape 2 luni mi-a aparut o tuse care nu imi mai dispare. Sunt disperata nu stiu ce ar putea fi.

Pot apare aceste pete de la sifilis si in interiorul corpului sub piele si asta sa-mi provoace tusea sau tratamentul pentru sifilis a avur vreun efect advers?

Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie mai multe detalii despre aceasta tuse? este o tuse seaca sau productiva? expectorati ceva? in afara de tuse ati mai avut si alte simptome? febra ati avut? ce medicamente ati luat sau luati in continuare?

va urez o zi buna

fvi

acum 12 ani

Buna Ziua!

Tusea este seaca.
In primele doua zile cand am fost la spital mi-au pus perfuzii cu hidrocortizon, cate o perfuzie pe zi.
Dupa cele doua perfuzii petele de pe piele au disparut.

Apoi timp de 8 saptamani mi-au facut tratament pentru sifilis si anume
8 injectii cu moldamin (cate o injectie de 2500 unitati pe saptamana)

Febra nu am avut si nu am luat alte medicamente.

Multumesc pentru raspuns! O zi buna si dumneavoastra