tratament

Boli cu transmitere sexuala

Postata de avi10 cu 12 ani in urma.

buna ziua.ptr a face un tratament impotriva sculamentului credeti k e suficien sa iau penicilina pastila, sau ar trebui injectabil

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ati fost diagnosticat cu aceasta boala la medicul dermatovenerolog, sau dupa simptomatologie ati considerat ca ar fi vorba despre aceasta infectie? va intreb acest lucru deoarece in lipsa unui diagnostic corect si tratamentul va fi la fel...
in cazul acestei infectii, in lipsa unui tratament pot aparea inflamatii locale (prostatita, cistita sau orhiepididimita) si uretrita poate evolua spre o forma subacuta sau cronica al carui risc major este o ingustare a uretrei, de aceea va recomand un consult la medicul specialist pentru un tratament antibiotic corect ca doza si ca interval de timp.
tratamentul antibiotic trebuie sa fie precoce, la debutul bolii, sa nu intretineti relatii sexuale pe durata tratamentului, iar partenerii sexuali de dinaintea diagnosticarii acestei boli, sa fie tratati de asemenea, preventiv.

pentru mai multe detalii despre aceasta boala, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/gonoreea-sau-infectia-gonococica_1020

va urez o zi buna

Cristi

acum 10 ani

Am fost diagnosticat cu aceasta boala, am urmat timp de 5 zile tratament cu Tavanic, Metronidazol, Nistatina si inca un tip de pastile pe care nu le mai retin numele, tin sa precizez ca dupa 2 zile de la terminarea tratamentului simptomele au revenit, ce fac ?

ghorge alez

acum 8 ani

Dupa ce am terminat tratementu la 4 zile au aparut iar aceleas simtome