Tratament Trichomonas

Boli cu transmitere sexuala

Postata de alexxxa20 cu 12 ani in urma.

Am trichomonas si doctorul mi-a prescris o doza unica de 4 pastile Tinizol si ovule Cervugid. Ieri am inceput tratamentul, am luat dimineata pastilele, seara am bagat un ovul, insa in dimineata asta mi-a venit ciclul si nu stiu ce sa fac...trebuie sa iau pauza de la ovule pe timpul ciclului,dar banuiesc ca pastilele si ovulele trebuiau sa mearga simultan, ce sa fac?continui doar cu ovule peste 5 zile, dupa ciclu, sau reiau atunci si pastilele?tin sa mentionez ca de la pastile am un gust oribil in gura, amar. Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Tratamentul trebuia inceput dupa perioada menstruatiei (banuiesc ca stiati ca aceasta va urma). In plus, este necesara diagnosticarea si tratarea partenerului, abstinenta sexuala in timpul tratamentului si folosirea prezervativului intotdeauna. Altfel tratamentul va fi inutil.

alexxxa20

acum 12 ani

Eu abia ce am aflat rezultatul de la medic si menstra trebuia sa vina pe 6 luna viitoare, dar probabil consultul de la ginecolog plus ovulul introdus de mine au declansat mai repede,nu stiu ce sa zic. Momentan nu am nici o relatie, boala am luat-o cred ca acum 3 luni, problema este ca am apucat sa iau pastilele si nu stiu ce sa fac in continuare.

Iuli

acum 12 ani

Cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul. Daca nu poti, atunci intrerupe complet si reia peste o saptamana. In acest timp cauta doctorul si intreaba-l. De asemenea, este necesar sa iti anunti fostul partener/fostii parteneri de aceasta afectiune pentru a isi face analize (si ei si actualele lor partenere sau partenerele pe care le-au avut intre timp) si a se trata. Pacat ca nu folositi prezervativ. V-ar evita aceste situatii extrem de neplacute si cu potentiale consecinte dezastruoase (BTS-urile netratate pot duce chiar la infertilitate).

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

desi nu sunt medic ginecolog, din cate stiu, ovulele de Cervugid pot fi administrate si in timpul ciclului menstrual daca nu aveti reactii adverse (cred ca acest lucru ar fi mentionat si in prospectul din cutie), iar despre Tinizol, trebuie sa evitati bauturile alcoolice pe parcursul administrarii lui. totusi pentru mai multe detalii trebuie sa consultati medicul dumneavoastra ginecolog, care va cunoaste cazul mai bine.

va urez o seara buna