Transmitere Trichomonas

Boli cu transmitere sexuala

Postata de alexxxa20 cu 12 ani in urma.

Am avut Trichomonas o data in anul 2009, apoi in 2010 si de curand in 2011, este posibil ca mama mea sa se fi infectat in acest timp de la mine (de pe wc, prosop,etc)si sa imi dea iar si mie?mentionez ca ea are 64 ani si de la ultima nastere (la 42) nu a mai fost la nici un control ginecologic si nu stiu daca e cazul sa ii propun asa ceva.

Raspunsuri (2)

laura

acum 12 ani

Se transmite numai prin contact sexual..poate nu o tratezi cum trebuie..trebuie refacuta analiza dupa tratament..daca ai partener,trebuie si el tratat simultan,pt a evita reinfectarea si protectie pana la vindecare..

Medic Epuran

acum 12 ani

Este important de ştiut că parazitul Trichomonas Vaginalis poate supravieţui o perioada scurtă de timp şi în condiţiile de mediu exterior. Trebuie să se ia in considerare şi faptul că este posibil ca infectarea să se producă şi prin contactul cu obiecte de folosinţa intimă infectate - lenjerie intimă, prosoape folosite în comun cu persoane infectate, pentru ştergerea zonelor genitale, etc. De asemenea au fost observate tricomonade mobile în secreţiile depuse pe colacul W.C.-ului la 45 minute.după folosirea lui de o persoană infectată.
Deşi transmiterea neveneriană (venerian = pe cale sexuală) este mai rar întâlnită ea poate contribui la indicele ridicat al prevalenţei infecţiei la persoanele cu igienă derizorie