transmitere herpes genital?

Boli cu transmitere sexuala Herpes

Postata de MembruMobileApp1476822766 cu 7 ani in urma.

Buna ziua,
Am aflat spre suprinderea mea recent ca am contractat acest virus probabil ca urmare a unui contact sexual neprotejat din trecut. Recent am cunoscut o femeie cu care insa mi-e frica sa initiez o relatie pentru a nu-i transmite aceasta boala. As vrea sa stiu daca herpesul genital se poate transmite de la barbat la femeie prin intermediul sexului oral, mai exact prin cunnilingus.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 7 ani

Herpesul genital poate fi dat mai ales Herpes Virus tip 2 ( in 85 - 90 % din cazuri) dar si de Herpes Virus tip 1 (mai rar in 10 - 15 % din cazuri).
Marea majoritate din infectiile cu Herpes Virus tip 2 sunt urmarea contactelor si practicilor sexuale (de orice natura !).

Diagnosticul si tratamentul se fac in urma consultului clinic şi a investigaţiilor de laborator (Ig G si Ig M pentru Herpes virus tip 1 si 2).
Calitatea interpretarii analizelor depinde de momentul recoltarii in functie de manifestarile clinice ale bolii.
Rezultatetele vor fi interpretate intotdeauna de medicul care trimite.

075dermato.ro

MembruMobileApp1476822766

acum 7 ani

Buna ziua, multumesc de raspuns insa nu a clarificat intrebarea mea. Este vorba de HSV2.