Teste pentru sex oral neprotejat?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Ioana cu 9 luni in urma.

I-am facut sex oral neprotejat cu un barbat necunoscut, si imi este frica de o posibila infectie. As vrea sa imi fac teste de ITS pentru a scapa de aceasta frica, insa nu stiu exact ce teste sa imi fac pentru aceasta situatie. Trebuie facut teste doar la nivelul gatului/gurii, sau trebuie analize de sange sau mai mult?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
In cazul in care ai practicat sex oral neprotejat cu un partener necunoscut, este important sa iti faci teste pentru infectii cu transmitere sexuala (BTS). Testele ar trebui sa includa atat analize de sange, cat si teste specifice pentru gura si gat.

Pentru a te asigura ca primesti toate testele necesare, cel mai bun lucru pe care il poti face este sa consulti un medic sau un specialist in sanatate sexuala. Acestia iti pot oferi informatii specifice si pot recomanda teste specifice, in functie de simptomele pe care le-ai putea prezenta.

Printre testele care ar putea fi facute in cazul tau se numara:

1. Teste de sange pentru depistarea HIV, sifilisului si a hepatitelor B si C.
2. Cultura fungica pentru a verifica daca exista o infectie cu Candida (infectie fungica).
3. Exudat faringian sau cultura faringiana pentru depistarea gonoreei si a chlamydiei.

Este important sa stii ca aceste teste vor detecta infectiile doar daca ai contractat vreo infectie. Insa, la unele infectii, exista posibilitatea ca testele sa nu fie pozitive imediat. In plus, exista si anumite infectii care pot fi asimptomatice, ceea ce inseamna ca s-ar putea sa nu ai niciun simptom chiar daca ai fost infectata. De aceea este important sa vorbesti cu un medic care te poate ghida in urmatoarele pasi.

De asemenea, in viitor, este recomandat sa folosesti intotdeauna prezervativ in timpul sexului oral pentru a reduce riscul de infectare si raspandire a BTS-urilor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/cele-mai-des-intalnite-boli-cu-transmitere-sexuala_19408