test hiv/ sida

Boli cu transmitere sexuala

Postata de burnoutfree cu 10 ani in urma.

Buna ziua.

Am o intrebare la care nu gasesc un raspuns sigur.

Am facut testuln la 3 luni metoda elisa si la 10 luni, dar acesta din urma era un test rapid, probabil cu sensibilitate redusa.ce rau imi pare ca nu am fost la cantacuzino.

Totusi in aceea perioada am avut toate siomptomele de aids. Este posibil sa incep boala diorect cu aids cu rezultate hiv negative?

Acum nu ma simt bine deloc, am facut un test la Victor Babes , metkda architect si a iesit negativ, dar daca nu ies antficorpii deoarece organismul meu este f slabit?

Ce sa fac? Sa fac test viremie si cd4? Sa mai repet iasr testul hiv? L am facut acum aproxn o luna...

Raspunsuri (3)

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 10 ani

Pentru depistarea infectiei HIV se efectueaza de regula testul screening (ELIZA). In cazul in care acesta este pozitiv se face testul Western blot. In situatia ta este putin probabil sa fii infectat HIV. Simptomele in AIDS sunt nespecifice si pot fi prezente si in alte boli. Du-te la consult la medicul de familie si incerca sa-ti scoti din cap ideea cu infectia HIV. Testul HIV se repeta dupa 6 luni.

burnoutfree

acum 10 ani

am facut testul la 1 luna- 3 luni si inca dupa altele 5 luni. deci la aprox 9 - 10 luni.

totusi ultimul test, a fost un test rapid cred...l am facut la Medsana si a fost gata seara. sunt sigur 100% ca a fost un test rapid.

am sunat la spital la Victor Babes si mi au spus cei de acolo " de ce nu am repetat testul ELISA la 12 luni????

offfff greselile se platesc scump!!!

Evanghelic

acum 10 ani

Daca ti-ai pierdut speranta si simti ca nu mai ai niciun rost, daca o boala sau o suparare te apasa si nu stii ce sa mai faci, nu dispera, prieten drag! Exista o speranta! E Domnul Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Cauta-L pe El... http://c***a