Simptome HIV teste facute?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Bashral cu 9 luni in urma.

Buna ziua. Acum 6 saptamani am fost la o p***atuata si mi a facut sex oral neprotejat. A doua zi a inceput sa ma doara testiculele si inclusiv la urinare. Mai nou am transpiratii nocturne, putina raguseala, senzatie de putina febra iar aceste simptome au incetat.
De 3 saptamani am durere in gat si durere de ganglioni submandibulari, o durere interna si oboseala extrema.
Dupa 30 de zile am facut teste precum HIV 1/2 p24, VDRL, TPHA si toate negative.
Am facut si un test HIV 1 PCR tot in ziua aia si a iesit “nedetectabil. Ce pot sa fac in saptamana 6 sa repet iar ? Cand de concludent este testul PCR?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
Simptomele pe care le-ai descris pot fi asociate cu o gama larga de afectiuni si nu sunt specifice pentru HIV.

Testele pe care le-ai mentionat, cum ar fi HIV 1/2 p24, VDRL si TPHA, sunt frecvent utilizate pentru depistarea HIV-ului si a altor infectii cu transmitere sexuala. Aceste teste au avut rezultate negative, ceea ce este un semn incurajator. Cu toate acestea, pentru a fi sigur de starea ta, este recomandat sa consulti un medic specializat in boli infectioase.

Testul PCR (Reactia de Polimerizare in Lant) pentru HIV este o tehnica utilizata pentru a detecta materialul genetic al virusului in sange. Un rezultat "nedetectabil" este un semn bun, dar acest lucru nu inseamna ca nu ai HIV. Este important sa discuti acest aspect cu un medic si sa urmezi indicatiile privind testarea ulterioara.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/mituri-si-realitati-despre-contactarea-simptomele-si-tratamentul-hiv-sid_11819

Bashral

acum 9 luni

Buna ziua. La fix 44 de zile am repetat un test HIV 1/2 p24 si rezultatul a iesit tot negativ. Sa imi mai fac griji?

Bashral

acum 8 luni

Buna ziua. Au trecut fix 2 luni si 3 zile si am repetat testul HIV 1/2 ag p24 si a iesit negativ. Eu prezint in continuare durere de cal, durere in gat si oboseala. Pot sta linistit sau….?