sifilisul si sarcina

Boli cu transmitere sexuala

Postata de gabieliandrei cu 12 ani in urma.

Bunà.Am un copil de 2 ani care este perfect sànàtos dupà ce am aflat in urma analizelor din 2009 cà sunt pozitivà la vdrl sau sifilis.Am fàcut tratamentul cu penicilinà pànà la 4 luni de sarcinà si a fost totul in regulà:copilul nu a fost afectat.Intrebarea mea este legatà de sarcina pe care o am in desfàsurare,respectiv 24 de sàptàmàni.Valoarea din analize este micà 1:320 dar nu stiu dacà ar trebui sà-i fac analizele copilului atunci cànd se v-a naste sau nu mai este nici un risc pt sànàtatea lui!Imi puteti ràspunde?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Cel mai probabil este vorba de titrul IgG ( nu reiese din expunerea dumneavoastra). IgG pot persista nedefint dupa ce ati facut odata infectia, insa ei nu precizeaza daca infectia a fost suficient tratata ( ceea ce e posibil) sau daca sunteti la noua reactivare( titrul nu ajuta prea mult). Pentru confirmare exista un test ce se numeste rapid plasma reagin (RPR) care lamureste aceasta problema. De asemenea, puteti efectua analizele IgM si IgG la nastere copilului.

gabieliandrei

acum 11 ani

Và multumesc pentru promptitudine.

Utilizator11562148427

acum 4 ani

Buna ziua doamna doctor. Sunt însărcinată și pozitivă sifilis.am facut tratament înainte de lună a 3 si acuma in luna a 7 de sarcina. Intrebarea mea este daca e nevoie sa fiu izolată cand voi naște. Doamna ginecolog spune că trebuie să fiu izolată sa nu cumva sa infectez tot spitalul de parca boala sar transmite prin aer. Stiu ca e o boala gravă dar chiar e nevoie izolarea? Va multumesc