Sifilisul odata tratat mai poate deveni contagios?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de m.nike cu 12 ani in urma.

Acum 15 ani am contactat sifilis pe care l-am tratat,acum rezultatul analizelor este:TPHA Pozitiv-dilutie 1/640,VDRL cantitativ Pozitiv- dilutie1/4. Intrebarea mea este daca mai pot fi contagios? Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Sifilisul este infectia cu transmisie sexuala determinata de Treponema Pallidum. Persoana infectata poate sa fie contagioasa intermitent ani de zile. Contagiozitatea este mare in formele recente si scade foarte mult in formele tardive.
În urma tratamentului, negativarea serologiei (VDRL) se obţine în 6-12 luni în sifilisul primar şi în 18 luni în sifilisul secundar. Testele serologice FTA-Abs şi TPHA se negativează într-o minoritate de cazuri. Testele serologice trebuie efectuate la primul control, apoi la 6 săptămâni, 3 luni. Testele serologice - la primul control, apoi la 6 săptămâni, 3 luni.Testele serologice specifice pot rămâne pozitive toată viaţă în ciuda unui tratament corect efectuat. Reinfecţia sau recăderile trebuie tratate din nou şi trebuie efectuată şi reexaminarea partenerilor sexuali.

m.nike

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns dar eu vroiam sa stiu daca e posibil sa mai transmit boala.