Sifilisul (luesul) congenital

Boli cu transmitere sexuala Sifilis congenital

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

buna seara am o mare durere as vrea sa mi rasp cat mai curand!acum 4 ani am avut sifilis m am tratat cu moldamine si peliciline toti anii astia doar doar oi scapa..intradevar am scapat catecat dar de fiecare daat cand imi fac analizele imi apare (o cruciulita)atat..asistentele de acolo mi au spus ca asa imi va ramane toata viata nu va trece numai sunt transmisibila ..va rog sa mi spuneti daca pot ramane insarcinata sau acum poate ca sunt nu stiu...daca afecteaza cu ceva fatul!!!VA IMPLOR DA TI UN RASP URGENT!CU STIMA

Raspunsuri (3)

Elena991510

acum 16 ani

Eu zic sa mai mergi urgent si pe la alti medici sa vezi exact daca afecteaza fatul..si poate mai sunt tratamente care te ajuta sa scapi de ea definitiv.

robert9100192

acum 15 ani

consulta un ginecolog inainte de a ramina insarcinata s-ar putea sa nu mai ai boala ci doar anticorpii ei care nu afecteaza fatul

FLORENTINA6033245

acum 15 ani

draga mea.....am 29 ani ..acum multi ani ...mai exact 9-10, am patit acelasi lucru, dragul meu iubit pe vremea aceea m-a infectat cu sifilis, el a mers a facut tratamentul mie nu mi-a zis ...mi-a dat niste pastile dar uitand sa imi mentioneze de ce si pt ce ....am descoperit boala dupa ceva timp la analize....am mers am facut tratamentul la spital ...in buc locuiam,si am terminat ....bineinteles ca plusul il vei avea in sange si la analize pt tot restu vietii...va ramane ...de sfatuit si iti recomand sa iti pastrezi toate hartiile care arata ca ai fost la tratament ca te-a vz doctorul numai asa poti dovedi ca te-ai tratat......la analize va arata ca ai cruce pt necunoscatori insemnand ca ai inca pt cei ce sunt patiti si au vb cu doctori inseamna ca te-ai tratat dar asta va ramane stigmat pt restu vietii, vb aia mai in gluma mai in serios , cruce in sange cum ziceam cand eram copii, asta este crucea.......ma rog sa nu lungesc fff mult , acum 5 ani am ramas gravida.....eram la fel de disperata ca si tine si nu stiam ce si cum si unde sa intreb , am avut un mare noroc cu o fff buna doctorita ginecolog in buc, care ca siguranta m-a trimis sa mai fac ceva preventiv ....antibiotic unul singur cat eram gravida la 4 luni si ceva si eu si sotu care nu avea nimic , altul era cel care mi-a dat boala, si pot sa iti spun ca am nascut un copil perfect sanatos, 10 apgar , nota la nastere , nu are absolut nici o problema .....frumos sanatos si destept tun, si pt mine a fost 9 luni de teroare si de frica sa nu cauzez ceva copilului ....dar daca ai doctor bun ...vei fi ok si tu si bebe ....poti face linistita bebe ....al meu are 4 ani si e perfect.....si ai grija cu cine vb ...doctori ...eu am mers la inceput la marie curie ...si una dintre doctore care mi-a facut si consult cand i-am zis toata povestea ....a inceput sa ma agite si sa imi puna in vedere ca nu am cum sa fac copilu ca trb sa avortez urgent ...etc ...ca va iesi cu probleme cu malformatii...e numai bine ....asa ca te pup si da-i inainte ....daca mai ai nevoie de orice ajutor ...mail-ul meu [email protected], te pup si bafta