sifilisul congenital

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Mihaela766134521 cu 15 ani in urma.

Buna seara,
Noi dorim foarte mult sa adoptam un copil.
Problema este ca in foarte multe cazuri copii fie au avut sifilis congenital fie mamele au fost diagnosticate ci sifilis la nastere.
Va rugam sa ne spuneti daca momentan rezultatele sunt negative ce riscuri exista ca sifilisul sa reapara ulterior.
In ceea ce priveste sifilisul tardiv , acesta poate iesi pozitiv la analizele recente - adica daca solicitam acum analizele rezultatele pot fi negative si sifilisul sa apara in jurul varstei de 9-12 ani ?
Ce implicatii are sifilisul in dezvoltarea ulterioara a copilului nascut cu sifilis congenital ?
De ex. noua ni s-au prezentat copii despre care ni s-a spus ca au avut sifilis si acum sunt negativi; este posibil ca boala sa reapara la pubertate ?
Va multumim din suflet daca ne puteti ajuta cu raspunsuri.

Raspunsuri (1)

Mihaela766134521

acum 15 ani

Buna seara,
Noi dorim foarte mult sa adoptam un copil.
Problema este ca in foarte multe cazuri copii fie au avut sifilis congenital fie mamele au fost diagnosticate ci sifilis la nastere.
Va rugam sa ne spuneti daca momentan rezultatele sunt negative ce riscuri exista ca sifilisul sa reapara ulterior.
In ceea ce priveste sifilisul tardiv , acesta poate iesi pozitiv la analizele recente - adica daca solicitam acum analizele rezultatele pot fi negative si sifilisul sa apara in jurul varstei de 9-12 ani ?
Ce implicatii are sifilisul in dezvoltarea ulterioara a copilului nascut cu sifilis congenital ?
De ex. noua ni s-au prezentat copii despre care ni s-a spus ca au avut sifilis si acum sunt negativi; este posibil ca boala sa reapara la pubertate ?
Va multumim din suflet daca ne puteti ajuta cu raspunsuri.