Sifilis?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de VladMarius cu 2 ani in urma.

Buna, eu si sotia mea am fost diagnosticat cu sifilis primar, eu având rpr pozitiv titru4 si tpha pozitiv++++, ea rpr pozitiv titru 8 si tpha pozitiv++++, am urmat tratament cu moldaminu 1200000 una într-o fesa si alta in alta fesa in aceiasi zi, după 7 zile am repetat la fel,dupa 3 luni analizele au ieșit la fel, nu a scazut titru deloc, doctorul a schimbat tratamentul cu doxiciclina timp de 14 zile, după 3 luni am repetat analizele si a iesit Eu :RPR pozitiv titru 4 si tpha +++, sotia RPR titru 8 tpha ++++, nu a fost bun tratamentul sau in cat timp se negativeaza? De ce nu a scazut dupa 6 luni de tratament?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-lues_1357