Sifilis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de anddree cu 8 ani in urma.

Am facut urmatorul test la o clinica, dupa 6 saptamani de la posibila infectie.
Rezultatul este acesta:

SEROLOGIE SIFILIS CANTITATIVA (REAGINE + ANTICORPI SPECIFICI)

RPR cantitativ
Ser / Metoda imunoturbidimetrica

< 0.5
R.U.

< 1: Negativ
>= 1: Pozitiv
R.U.= unitati RPR
1 R.U. corepunde unui titru RPR 1/1 la reactia clasica.

Anticorpi Treponema pallidum - cantitativ
Ser / ECLIA

0.069
Index

< 1 Negativ
>= 1 Pozitiv

Din ce inteleg e negativ, mai este nevoie sa il fac peste o perioada?
Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , nu e nevoie sa le repetati . Desi perioada de incubație este de pana la 3 luni de la contactul infectant ,in momentul testării (6 saptamani) analiza ar fi trebuit sa arate un rezultat pozitiv daca era vorba de o infecție acută .

MembruMobileApp1517211368

acum 2 ani

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 9 saptamani si am efectuat analizele recomandate de dr mea. Insa la rezultatul pentru sifilis sunt un pic speriata pana ajung la dr mea sa mi le interpreteze. Mentionez ca nici unul dintre noi nu am schimbat partenerii. Anul trecut in luna octombrie am donat sange, ma indoiesc sa fi contactat de acolo asa ceva.
Va rog sa imi raspundeti cat mai repede, sa stau linistita, mai ales pentru bebelus.

Rezultatul este asa:
ANTICORPI ANTI-TOXOPLASMA GONDII IgM * = 0.11 Index
Ser, Metoda chemiluminiscenta
SEROLOGIE SIFILIS CANTITATIVA (REAGINE + ANTICORPI SPECIFICI)
RPR Negativ Reactiv