sifilis......

Boli cu transmitere sexuala

Postata de cristinajiga cu 12 ani in urma.

cum se comporta persoana care este purtatoare de sifilis?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Simptomele în cazul sifilisului depind de stadiul în care se află boala în cazul respectivei persoane.
Tulburările mentale şi alte afecţiuni ale sistemului nervos şi deci implicit şi modificări ale comportamentului se întâlnesc doar în cazul sifilisului tardiv (terţiar) aşa-numitul neuro-sifilis, care afectează creierul şi meningele.