sifilis

Boli cu transmitere sexuala Infectie pinta

Postata de nicy pd cu 12 ani in urma.

buna ziua,as dori sa stiu cum se poate lua sifilisul fara contact sexual?multumesc mult

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Sifilisul este o boală care se transmite prin contactul direct al mucoaselor sau al unei soluţii de continuitate tegumentare (răni, tăieturi, etc) cu o leziune contagioasă.
Transmiterea în majoritatea cazurilor se realizează pe cale sexuală (inclusiv oro-genitală şi ano-rectală)
În rare cazuri însă Treponema pallidum (agentul etiologic al sifilisului) se poate transmite prin:
1. inoculare directă accidentală (în cazul personalului medical care se înţeapă cu seringi sau alte obiecte tăioase)
2.transfuzii cu sânge proaspăt contaminat
3.contactul tegumentelor cu o leziune contagioasă
4.transplacentar (ex: sifilisul congenital)

nicy pd

acum 12 ani

buna ziua si bine v am regasit din nou,asa cum am scris an urma cu vreo luna an legatura cu sifilisul pe care l am contacta care s ar presupune ca ar fi fost prin contact sexual neprotejat,va spun cu cea mai mare sinceritate nu este adevarat,am fost la medic si m a consultat-raspunsul doamnei doctor a fost urmatorul-este foarte ciudat pentru ca an urma contactari cu sifilis prin contact sexual trebuia sa ramana ceva cicatrice sau ceva de genu,eu nu am avut niciodata asa ceva,atunci dansa mi a spus ca exista probabilitatea de 1%sa fi luat prin ace sau instrumente nesterilizate care s au folosit la o persoana infectata

Radu

acum un an

Ești mare medic tu, scuză ne . Dacă știi atunci de ce mai întrebi. Omul nu te a consultat, ți a dat un răspuns pertinent.