sifilis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de lucica1089673 cu 12 ani in urma.

cum se poate scapa de o asemenea infectare?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul infecţiei luetice (sifilis) se folosesc antibiotice care pot vindeca sifilisul şi preveni complicaţiile (tratamentul antibiotic nu poate vindeca complicaţiile deja apărute, însă poate preveni instalarea unor noi complicaţii). Dintre antibiotice Penicilina este antibioticul de elecţie în tratamentul sifilisului. Deşi Penicilina reprezintă tratamentul standard în neuro-sifilis şi sifilisul congenital, se pot folosi şi alte antibiotice (ex: Ceftriaxona). În cazul sifilisului terţiar şi în cel congenital complicaţiile apărute pot fi ireversibile, dar prin tratament antibiotic poate fi oprită evoluţia bolii.

cristina alexandra

acum 10 ani

Am sifilis si nu stiu ce sa fc va rog ajutatima datim un consiliu eu sunt in italia astept un raspuns de la dumneavoastra

lucica1089673

acum 10 ani

faci neaparat injectii moldamin sau retarpen care sunt acelasi lucru,una la 7 zile cel putin 4 dupa care faci din nou analize