sifilis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de mariageo26 cu 13 ani in urma.

buna ziua in urma cu 4 luni am fost depistata cu sifilis ,i-am spus sotului sa-si faca si el analizele si lui iau iesit negativ eu am facut tratament si la urmatoarele analize mie mi-a iesit la vdrl titru de 1/2 si tpha pozitiv iar sotului tot negativ eu as vrea sa stiu ce inseamna acest titru de la vdrl pt ca nu am primit nici macar o explicatie de la doctorita la care am fost

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Titrul VDRL =1/2 reprezintă un titru mic, dar asociat cu TPHA pozitiv înseamnă infecţie sifilitică (probabil stadiul primar), însă aceste valori trebuie corelate şi cu simptomatologia.

mariageo26

acum 13 ani

deci trebuie sa continui tratamentul pt ca nici asta nu m-i s-a spus am facut 6 injectii de moldamin timp de 3 saptamani si m-i s-a spus ca dupa nu mai este cazul de nici un tratament dar cand mi-am facut din nou analizele si tot pozitiv am vb cu doctorul meu de familie si mi-a dat un remediu homeopat dar as vrea sa stiu bcand trebuie sa-mi repet analizele ultima data le-am facut pe 8 -01-2011 si data iasa tot pozitiv trebuie continui tratamentul?