sifilis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de marcela108 cu 13 ani in urma.

Va rog sa ma lamuriti.Am vdrl pozitiv de cativa ani si n tratamente facute cu moldamin dupa ambele scheme.Ce sa fac sa se negativeze odata?Am probleme la serviciu din aceasta cauza pt ca nu ma crede nimeni ca m-am tratat.Va rog ajutati-ma cu un raspuns!

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Testarea la care va referiti este imunologica si indirecta. Acest tip de analize pot ramine pozitive multa vreme in functie de starea imunitatii dumneavoastra. Descresterea poate avea loc in unu pina la trei patru ani si uneori chiar mai mult !
Certificarea faptului ca nu mai sunteti bolnava (nu mai sunteti purtatoare de treponema pallidum) o face medicul care v-a tratat, in baza tratamentului efectuat.
Atentie, faptul ca ati avut boala si v-ati tratat (v-ati vindecat) nu va impiedica sa va reinfectati (sa faceti din nou boala) !

Ionescu

acum 13 ani

Nu exista tratament cu antibiotice care sa inlature permanent si definitiv sifilisul, chiar daca analizele ies negative ulterior, caci patogenul se schimba devenind in scurt timp rezistent la antibiotic.
Exista de aproape 200 de ani exista tratement homeopat eficient contra bolilor venerice sau urmarilor lor. Va recomand sa mergeti deci la un medic homeopat cu experienta.