sifilis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de alinutzzza cu 13 ani in urma.

as vrea sa stiu daca se fac undeva analize gratuite pentru sifilis si mai ales daca tratamentul pentru aceasta boala este gratuit .Mi-a zis cineva ca la spitalul colentina este tratamentul gratuit . este adevarat?

Raspunsuri (5)

mikmok

acum 13 ani

Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere catre spitalul Colentina si tot el va sti sa-ti spuna daca tratamentul este gratuit.

Ana

acum 13 ani

sau, mai simplu, du-te sa donezi sange. asa, ti se fac gratuit toate analizele. ti-o spune o studenta la medicina. analiza de silifils costa destul de mult daca e s-o platesti

alinutzzaa

acum 13 ani

EU SUNT O DONATOARE REGULATA SI NU STIU , EU CONSIDERE CA NU ESTE BINE . EU NU AM MEDIC DE FAMILIE SI NICI NU LUCREZ. SI DE ACEA AM INTREBAT LA DUMNEAVAOASTARA VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS

mirunasorana

acum 13 ani

buna!mergi la un laborator particular si fa analiza VDRL nu e scumpa.cred ca aproximativ 30 ron,poate si mai putin.apoi in functie de rezultat vei merge la un ginecolog sau la dermato-venerolog.e un test simplu,iti ia putin sange si nu mai stai atat in stress.Sanatate!

Cristu

acum 13 ani

VDRL-ul costa 10 ron si TPHA 30 ron neaparat trebuie facute amandoua ,si tartamentul este gratuit daca esti luat in evidenta la medicul dermatolog (dermato-veneric)dar iti trebuie trimitere de la medicul de familie si daca nu ai analiza facuta e posibil sa nu iti dea trimitere ,asa ca mergi la orice laborator paltesti faci analiza si cu rezultatul mergi la medicul de familie.......sanatate iti doresc