sifilis tratat

Boli cu transmitere sexuala

Postata de AAM cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Acum 5 ani am aflat ca am sifilis ,a fost tratat cu moldamin in prima faza si apoi am urmat cam odata la 3 luni tratament cu pastile-Azitrox vreo 2 ani.Anul trecut in noiembrie am ramas insarcinata am facut pana in sapt.a 13 10zile de injectii cu penicilina-2mili. odata la 8 ore si am incheiat tratamentul cu 2 injectii de moldamin 2mil.iar in luna a 7 am repetat tratamentul -penicilina 1 mil.totodata la 8 h. Ce sanse sunt ca aceasta infectie sa fie tarnsmisa la copil? Sau ce tratament va trebui sa urmeze copilul dupa nastere,urmeaza sa nasc in mai putin de o luna. Astept si de la dvs o parere. VA multumesc.

Raspunsuri (2)

mugur

acum 13 ani

buna ziua . acum 10 ani am avut sifilis , am facut tratament cu moldamin [35 doze ] a, fost la teste regulamentar la 3,6,9 si12 luni dupa tratament pina mi au spus ca e ok . in februarie am facut testul tpha fiind pozitiv 1/8 am facut 6 doze de moldamin , luna asta am refacut testul fiind pozitiv 1/4 dupa care iar am facut 6 doze la recomandarea medicului . imi puteti spune daca in perioada aceasta am putut da boala si altcuiva ? acum dupa ce am terminat si cele 6 doze tot mai transmite boala ? multumesc , astept raspunsul dvs.

AAM

acum 13 ani

Odata facut tratamentul nu mai poti transmite si la alti parteneri boala,doar dak nu ai contactat-o iarasi dupa tratament.Eu nu am transmis-o nici inainte si nici dupa tratament aceasta boala, cu toate ca vb cu actualul meu sot de un an pana a fi depistata cu aceasta boala.La el analizele ies negative de 6 ani incoace iar la mine mai e o urma de pozitivitate in analize.Totusi cere parerea unui dr.