sifilis sau nu?????

Boli cu transmitere sexuala

Postata de vladut82 cu 13 ani in urma.

in august 2009 testul vdlr a iesit pozitiv,mi sa spus ai sifilis.am mers la un doctor de specialitate si mia dat 20moldamin pe care le-am si facut.toate persoanele cu care am intretinut rel sexuale au iesit negativ la acel test.acuma cand am repetat analiza surpriza tot pozitiv.eu fac tratament cu betaferon din 2004.se poate sa fie rezultatul fals?chiar e sifilis?>cum de nu a trecut cu o doza asa mare de moldamin?ajutatima va rog

Raspunsuri (11)

Dra

acum 13 ani

Da mah,bagati pl,de exemplu in braila e o clinica particulara de donat sange,unde aproape la toata lumea le zicea ca are sifilis,iti dai seama ca mam speriat si am facut alte analize...si au iesit negative....nu te ingrijora...

qwerty

acum 13 ani

Lasi ki totul va fi bine kredima.....

ciprinol

acum 13 ani

numai daca aveau aceeasi grupa de sange ca a ta erau infectate

vladut82

acum 13 ani

va multumesc pt optimism.o sa imi fac analizele astea FTA - ABS.sincer nu stiu ce e cu ele dar am auzit k sunt mai exacte in cazul sifilisului.

Bombshell

acum 13 ani

cum dreacu sa se transmita boala doar daca are aceiasi grupa de sange...ce minte puteti sa aveti?nu are nici o legatura se poate transmite sida,hepatita A,B,C si sifilis.etc. nu are nici o trb grupa sangvina

liviu

acum 13 ani

daca face transfuzii la Braila, tot ce se poate....

alexa

acum 13 ani

cel mai bun tratament cred ca ar fi sa faci pelicilina de 2,4 una la saptamina timp de 3 saptamini. eu am facut tratament cu moldamin in 2002 in 2004 era negativ vdrl si tpha si acum in2010 imi iese pozitiv vdrl si tpha. am fost la doctor si i-am explicat, ca acum citiva ani era negativ si ca acum e pozitiv,simplu nu a fost tratamentul bun, tratamentul e pelicilina de 2,4 trei unitati una la saptamina.BAFTA

Camelia

acum 8 ani

2,4 adica 2400000 de unitati?
2 flacoane de 1000000 si una de 400000?

alexa

acum 13 ani

scuze, e vorba de penicilina

vladut82

acum 13 ani

am fost la doctor si i-am explicat exact ce si cum.raspunsul lui a fost simplu o noua boala.....si mia dat iar 10moldamin sa le fac din 3 in 3 zile si ultimile 4 din 7 in 7 zile.daca si dpa asta imi iese tot pozitiv ii strang de gat si incep cu doctoru.nu se poate face ceva calumea in romania.iti zic ca ai toate bolile si defapt esti sanatos tun.nici nu mai stiu ce sa zic sa fac....oricum daca iese pozitiv o sa ascult si sfatul lui alexa sa vad.va multumesc tuturor si va mai tin la curent

alexa

acum 13 ani

asa mi sa intimplat mie ,poate tu ai mai mult noroc. eu acum fac tratament cu penicilina , istoria mea ''''e ce pot sa am?? ''''nayara