Sifilis primar?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de timmah cu 14 ani in urma.

Buna ziua. Mi-a aparut o mica egzema(seamana cu un cos) sub buric in imediata apropiere a penisului. In zona cu par pubian. Poate fi cumva forma de sifilis primar? Am citit ca acea eczema a sifilisului primar apare doar pe gland. Poate aparea si in zona cu par pubian? Sau e doar un simplu cos?
Astept cu nerabdare un raspuns, si imi cer scuze pentru exprimarea neacademica

Raspunsuri (2)

elena

acum 14 ani

Daca suspectezi ca ai putea fi infectat cu sifilis, mergi neaparat la medic, la dermatologie. La aceasta boala, cu cat mergi mai repede, cu atat este mai bine. Nu te juca cu sanatatea ta si a altora. Mergi la dr fara frica sau rusine, ca asta-i treaba lor, sa te trateze fara sa te judece. Sanatate.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Obligatoriu, consult dermatologic , nu aveti nici o teama, rusine. este posibil sa fie o foliculita - inflamarea foliculului pilos, nu inteleg de ce v-ati gandit la sifilis?? In plus se fac analize de sange dupa examinarea clinica pentru stabilirea unui diagnostic corect. Acest diagnostic nu se poate stabili pe internet. Nu mai amanati?!