sida

Boli cu transmitere sexuala

Postata de potasiu cu 12 ani in urma.

care este riscul aparitiei sida daca nici unul dintre parteneri nu este infectat ?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

HIV este un virus care provoaca SIDA. Este o boala transmisibila sexual sau prin sange, ea nu "apare" din senin. Nu prea intekeg intrebarea...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca nici unul dintre parteneri nu este infectat in momentul contactului sexual, nu exista nici un risc de transmitere al acestei boli pentru ca nu are de la cine la cine. ulterior, daca unul/ambii parteneri au relatii sexuale cu alte persoane(posibil infectate HIV) sau orice alta metoda de transmitere a acestui virus, atunci intradevar apare riscul transmiterii HIV.

pentru mai multe detalii despre aceasta afectiune si posibilitatile de transmitere, va recomand urmatorul articol: //sfatulmedicului.ro/hiv

va urez o zi buna

Mihaela22120678

acum 12 ani

Riscul este proportional cu riscul de infidelitate. :))) Sau mai este legat de o evtl transfuzie de sange...
Dar sincer sa zic intrebarea nu prea are logica...