sex protejat

Boli cu transmitere sexuala

Postata de anabeluga cu 12 ani in urma.

salut. as vrea sa stiu ce boli poti lua daca faci sex protejat? va multumesc

Raspunsuri (3)

Andreea

acum 12 ani

Desi poate parea absurd, chiar si in cazul sexului protejat se pot lua boli. Desigur, nu vorbim de bts, boli cu transmitere sexuala, ci altele care decurg din tot actul sexual, nu decat penetrarea propriu-zisa. Poti lua hepatita doar sarutandu-te cu un tip o data! In cazul sexului, se adauga bolile de piele, dar si bts-urile in cazul practicarii sexului oral sau anal! Si mare atentie, daca aveti vreo rana deschisa pe corp sau in cavitatea bucala,iar partenerul isi lasa saliva in urma sarutului pe aceste suprafete, sunteti oricand un posibil contractant al unei boli!

Iuli

acum 12 ani

HPV-ul, din pacate, poate fi luat si daca actul este protejat. De asemenea, mai multe afectiuni cutanate (de piele) se pot lua prin atingerea zonei pubiene, chiar daca exista prezervativ. Sansele insa sunt considerabil mai mici decat daca actul este complet neprotejat.

Sergiu

acum 12 ani

Hepatita n-ai cu sa contactezi prin sarut, doar daca va muscati si sangerati, sau daca partenerul infectat are sangerari gingivale, rani in gura care sangereaza. Hepatita de regula nu se transmite prin sarut. Nu mai speria lumea Andreea.