secretie vaginala

Boli cu transmitere sexuala

Postata de mirela433 cu 12 ani in urma.

de doua luni ma confrunt cu o secretie vaginala branzoasa,insotita de mancarime. la ex pe frotiu mi-a iesit filamente miceliene.am facut tratament cu cervugid 10 zile,7 zile cu flucovim eu si sotul, dupa care la o saptamana a reaparut din nou,dupa un contact sex.am facut iarasi tratam. cu macmiror ovule 7 zile insa secretia persista dar nu in cantitate mare fara mancarime.nu stiu ce sa ma mai fac....mentionez ca ca lhemograma arata leucocite 3600 restul formulei fara modificari,asta se intampla de vreo doi ani adica sa am leucocitele intre 3600-4500.va multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Sotul a facut proba de secretie?

mirela433

acum 12 ani

nu

laura

acum 12 ani

Dupa tratament este indicat sa refaceti analiza la secretia vaginala,sa vedeti daca mai este candida..in timpul tratamentului,nu trebuie sa mai aveti contacte sexuale,pt a grabi procesul de vindecare si sa nu reluati dupa ce nu sunteti sigura ca ati scapat,pt a evita reinfectarea..asa ca va trebui sa refaceti analiza si sa va dea medicul un nou tratament(si sotului)in functie de antifungigrama..ca si preventie,fara spalaturi intravaginale dese,eliminati lenjeria intima sintetica,consumati zilnic iaurt natural,puteti lua si Biotics,niste pastilute care ajuta la refacerea florei intestinale si vaginale,administrarea de imunostimulente gen Echinaceea..