se scapa de sifilis?

Boli cu transmitere sexuala Sifilis cerebral

Postata de danutza.dana cu 14 ani in urma.

acuma cateva zile am aflat de aceasta boala pe care am primito. as vrea sa stiu dak voi scapa de ea pt k mie rusine sa nu ma arate cu degetul pe strada lumea,prietenii...

Raspunsuri (21)

silvia

acum 14 ani

Vei scapa daca vei face tratament sub indrumarea/controlul medicilor. Tratamentul dureaza mult timp si trebuie facut NEAPARAT,pt ca o persoana care nu este tratata face complicatii urate(nebunie). Stiu ca se face tratament cu antibiotice. Sanatate si fa tratamentul serios. Mergi la dr fara teama sau rusine, ca asta-i treaba lor, sa te trateze.Lumea de pe strada, prietenii nu trebuie sa stie neaparat, este problema ta si tb rezolvata SUCCES!!

Sheila

acum 14 ani

Ai mare grija sa te protejezi in timpul contactului sexual pt a nu transmite boala. Cum spunea si silvia cu antibiotice vei reusi sa scapi. Uite aici mai multe detalii //sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-lues_1357

serban_florica

acum 14 ani

este boala cu trasmitere sexuala , atentie la partenerii cu care ai intrat in contact, boala se trateaza sub supravegherea medicului dermatolog

danutza.dana

acum 14 ani

multumesc pt cuvinte

Vasa

acum 14 ani

Mai baiatule tu suferi si cu capul ,sigur, ce-ai tu cu lumea sau poate tu ai facuto?

mary

acum 13 ani

am stat aproape un an cu prietenul meu si a fost bolnav de sifilis ,am facuto neprotejat si totusi nu am avut nimic ,mi-am facut analizele tot...si nimic!!!de ce ?

ana

acum 13 ani

mam chinuit si eu fetelor acum implinesc 6 ani decand l-am descoperit si acum mi-a iesit negativ dar doctorul mi-a spus ca tr sa fac analize la 6 luni multi ani de acum incolo incurajator nu

danutza.dana

acum 13 ani

m-am rugat la Dumnezeu zi de zi 3 luni de zile de cand am aflat, pana mi-am facut din nou analizele, si a fost o greseala, nu am nimic, doar am intrat in contact cu virusul, dar la fel trebuie sa-mi fac periodic analizele. Nu e de glumit cu asa ceva

Sheila

acum 13 ani

ma bucur ca esti bine si ai scapat de acest stres, de acum ai mare grija, du partenerii la dr inainte de a acepta sa intri in contact cu ei:)

maryius

acum 13 ani

este o boala foarte rea

marius

acum 13 ani

dar ce fel de tratament trebuie sa iei?
eu cred cal am de vreo 9 ani si nam patit nimika. amiesit cu o p***a si ea mia dat si imi este rusine sa merg la medic

danutza.dana

acum 13 ani

cu rusinea nu rezolvi nimic, o sa-ti dea antibiotice, un test mai intai sa vada dak esti alergic la ele in cantitatea ce o sa iti dea, in rest am inteles k nu are nici o reactie boala, doar cand e in ultima faza :| , asa k fa bine si DUTEE cat mai repede k nu mai conteaza rusinea, doar sanatatea :) BAFTA

Filipa

acum 13 ani

Marius, sifilisul nu prezinta simptome decat in prima faza. Dupa aceea el isi face treaba in organism fara ca tu sa simti ceva. Va deveni agresiv in ultima faza, cand nu se mai poate trata. Citeste despre sifilis pe Google si ia masuri, pana nu-i prea tarziu. Nu trebuie sa=ti fie rusine sa mergi la dr, e mai rusinos sa nu te tratezi ori sa transmiti si altor pers nevinovate.

Alexandra Dobrescu

acum 8 ani

buna ziua va rog frumos ajutați-mă sa inteleg ... O persoana care a avut acum 5 ani sifilis si a loat tratament mai este bolnav ...eu am intrat in contact cu aceasta persoana si imi este teama acum ca am sifilis si eu au trecut doar 2 saptamani de atunci , nu am nimic pe piele sau alte reacție ... La cat timp trebuie sa fac analize au trecut doar 2 saptamani ... Va rog sa imi explice cineva va mulțumesc .

Daniel

acum 8 ani

Buna, va rog frumos sami dati un sfat , am scurgeri din penis sa inceput dupa cea trecut a 3 ziii

Daniel

acum 8 ani

Datimi raspuns va rog

Daniel

acum 8 ani

???????????

Daniel

acum 8 ani

??????????????

Utilizator11562622189

acum 4 ani

Buna seara eu am virus asta meam facut analizele si mea esit 1, 8 si am avut conctat cu sotul meu se poate sal ea si el daca am avut contact cu el

adrian

acum un an

si eu am avut aceasta boala si doctoru mia dat sa fac moldamin 1 luna de zile cate o injectie pe saptamana..dupa 3 luni mia iesit negativ...dar din cate stiu virusul ramane in sange si trebuie sa ai grije sa nul reactivezi...

Pag 1 din 2