Sculament

Boli cu transmitere sexuala

Postata de dany_menu cu 12 ani in urma.

Buna am si eu o intrebare , am avut sculament akm 2-3 luni si nu l-am tratat acuma sunt okey(parerea mea ) dar pe viitor o sa am ceva probleme s-au trebuie s-a ma tratez....un sfat ceva va rog ......multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Infecţia gonococică (termen pop**ar = sculament) netratată se poate complica cu:
1. la femei - afecţiunea poate produce salpingite, fibroze, uneori sarcini extrauterine ajungându-se până la sterilitate (incapacitatea de avea copii) - urmare a salpingitei acute
2. la bărbaţi poate determina afectarea prostatei, veziculelor seminale, epididimului şi apariţia de stricturi ureterale (datorită fibrozării)
Mai rar pot apărea infecţii diseminate reprezentate de artrite septice, leziuni cutanate, tenosinovite, endocardite, meningite şi osteomielite.

Dada

acum 12 ani

Altfel spus Dany, daca vrei sa ai copii (, veziculele seminale produc un lichid bogat in zahar (fructoza) ce furnizeaza spermatozoizilor o sursa de energie, facilitand miscarea acestora; fluidul secretat de veziculele seminale constituie principalul constituent lichid al secretiei spermatice) daca nu vrei sa ai probleme cu prostata, cu vezica urinara, cu inima(meningita), cu capul(endocardita), cu sistemul osos(ostiomielita), daca vrei sa nu-ti apara bube pe piele(leziuni cutanate), daca vrei sa mai fii cu o femeie careia sa nu-i transmiti boala ta, MERGI LA DOCTOR SI TRATEAZA-TE. Este mai rusinos sa ai o boala RUSINOASA de care sa nu te tratezi, care sa te afecteze pe tine si pe altii, decat sa mergi la doctor.
Pentru doctor, poti cauta un dr dermatovenerolog barbat, esti doar un pacient care trebuie tratat.
Viitorul tau si al urmasilor tai, sta in...mana ta. Sanatate.

ochi negri

acum 12 ani

Incredibil!Cum poti crede ca esti sanatos daca nu te-ai tratat?Cine stie cate femei ai mai inbolnavit in ultima vreme!?Esti inconstient!Du-te fa-ti analize si trateaza-ti,draga,...''''sculamentul''''...Vai,vai!

Utilizator11561660927

acum 4 ani

CE se poate intmpla daca am sculament SI nul tratez la timp Desi am scurgeri galbene SI usturimi la urinare