sculament

Boli cu transmitere sexuala

Postata de iulika_iuliano cu 12 ani in urma.

buna ziua am si io o intrebare

am fost la o fata si avea sculament.

problema este ca in timpu actului sexual sa rupt prezervativu,
cum trebui sa procedez acuma ca nici nu stiu incotro sa o iau.

Raspunsuri (19)

iulika_iuliano

acum 12 ani

salut sunt nou aici pe site si nu prea ma piricep pe situl asta
din ce am scris mai sus nu io am patit un prieten.
am fost si io impreuna cu el da la mine nu sa rupt prezervativu.
problema este ca la mine nu sa rupt la oral dar as putea sa iau daca ea avea sculament ?

va multumesc anticipat

Iuli

acum 12 ani

Se impune un consult dermato-venerologic si facuteTOATE analizele BTS. Cum pot 2 barbati sa mearga impreuna la o astfel de femeie care mai e si bolnava? Cu un prezervativ rupt se poate lua absolut orice inclusiv HIV. E valabil si pentru oral si pentru normal. Atentie mare, aceste boli pot da nu numai infertilitate, unele pot fi fatale!

iulika_iuliano

acum 12 ani

pai e posibil la oral sa iei chiar daca nu sa rupt prezervativu ?

Iuli

acum 12 ani

Gonoree (sculament) in principiu nu dar multe alte boli se pot lua prin contact cu un om bolnav. Prezervativul reduce riscul dar nu il anuleaza. Tu daca aveai o rana microscopica la baza penisului, acolo unde prezervativul nu acopera, e posibil sa fi luat multe boli. Mergi la medic. Nu risca sa ai ceva si apoi sa il transmiti unei femei la care poate chiar o sa tii.

iulika_iuliano

acum 12 ani

am inteles si in cazu asta trebui sa imi fac analizele si acolo vad daca este ceva nu ?

sau ce analize trebui sa fac pentru a fi in siguranta

Iuli

acum 12 ani

Mergi la un dermato-venerolog pentru analize BTS complete. Acolo o sa se vada daca ai luat ceva.

iulika_iuliano

acum 12 ani

ok ms frumos

da am citit pe net si am vazut ca hivu poti sa vezi de abea dupa 3 luni cau ceva de genu

si in plus am tras o sperietura groaznica este pentru ultima oara cand may m-am dus

Iuli

acum 12 ani

Nu inteleg cum si de ce poate ajunge un barbat atat de jos, sa mearga la o astfel de femeie. Intr-adevar, la HIV trebuie repetata analiza pentru ca e posibil sa se pozitiveze mai tarziu. Sper din suflet sa nu fie probleme....

iulika_iuliano

acum 12 ani

deci hai sa iti zic toata povestea de la cap.
am fost cu un priten la o fata si mie mi-a facut oral doar atat am vrut io nu sa rupt nimik nu sa intamplat nimik.

prietenu meu dragos a intrat dupa mn el tot la fel ia facut oral + sex chestia e ca la el sa rupt prezervativu da nu la oral sa rupt si a intrebato daca are boli ceva si a zis ca are sculament.
io cand am auzit mi sa inp***at picioarele m-am gandit atuni la tot felu de chesti.

mine ma duc la medicu de familie sa imi fac o programere si treb sa fac si rost de niste bani cred nu ?

Iuli

acum 12 ani

Ok. Ce nu inteleg eu e cum si de ce sa "mergi cu un prieten la o fata". Mi se pare injositor si scarbos. Nu stiati ca aceste femei au fel de fel de boli? In fine.
Nu ai neaparat nevoie de bani daca mergi in sistemul public cu trimitere de la medicul de familie. Doar daca mergi la un cabinet particular ai nevoie de bani. Si fara suparare, daca ai avut bani de femei, trebuie sa gasesti bani si pentru tratament... Poate ai avut noroc. Prietenul tau Dragos in schimb chiar ca e intr-o situatie nasoala rau...

iulika_iuliano

acum 12 ani

da am stat si am analizat problema si ma gandeam ca 90% nu o sa am nimic ca am fost foarte atent.
da asa cred si io ca daragos a loat sculament 95%

iuli si ce nu te-am intrebat esti doctor sau cu ce te ocupi

Iuli

acum 12 ani

Mama e medic. Eu sunt doctorand. Nu e chiar 90%, din pacate...ar fi bine.

iulika_iuliano

acum 12 ani

ok ms frumos si mult succes

carmen

acum 12 ani

mergeti la doctor urgent

Geanina

acum 12 ani

Am si eu o intrebare,sper ca cineva are un raspuns si pentru mine
Am fost despartita de prietenul meu,dupa ceva timp ne-am impacat,am avut conctact sexual,dupa care ne-am despartit,mi-am gasit pe alcineva,am avut conctact sexual si cu aceasta persoana,intre timp am aflat ca fostu prieten a avut conctact sexual cu o alta fata,a folosit prezervativ dar sa rupt,si crede k a luat sculament,deci si prin urmare cred k am luat si eu,si actualul prieten,problema este ca eu nu am avut nici un fel de simptome....orcum cred ca trebuie sa merg la un control
Multumesc

solo.solo

acum 12 ani

in ce fel scap de sculament ?

drept la tintas

acum 10 ani

va rog frumos spunetimi si mie cu ce se trateaza sculamentul si de unde iau p-astilele
?

Samy

acum 8 ani

Si eu am si nu stiu cu sa scap de iel ca am luat pastile de ifectie si nu me tr cut cu sa scap

Utilizator11561353454

acum 4 ani

Vreau să știu dacă fata care am fost la ia și să rupt prezervativul și m-am spălat foarte foarte bine imediat și am urinat oare se ia sculamentul