Santuri pe gland

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Ten10 cu 13 ani in urma.

Pe suprafata glandului mi au aparut mici santuri verticale si orizontale..mentionez ca pielea in interiorul santuletelor este putin sensibila la atingere ...am impresia ca acestea se extind in timp..problema o am de cateva luni .....a s dori sa stiu daca este cumva vreo suspiciune de sifilis sau ceva f grav.

Raspunsuri (4)

Carpe Diem

acum 13 ani

Probabil o BTS, ar fi indicata vizita la medic urolog/ dermato-venerolog, mai ales daca problema este de cateva luni. Daca consultul confirma prezenta BTS, anuntati-va partenerele/partenera avute de la aparitia simptomelor pt a se trata.
E atat de simplu azi sa previi infectarea cu BTS sau sa eviti aparitita unei partenere cu o sarcina nedorita! PREZERVATIVUL- ieftin si eficient

Daniel Grigore

acum 13 ani

nu cred ca se pune problema de sifilis...la sifilis primul semn care aparae la nivelul organului genital este sancrul dur, o ulceratie nedureroasa, cu o suprafata lucioasa si cu aspect de crater de vulcan, dur la atingere mai ales pe margine! Nu pare a fii un simptom de BTS, mai degraba ar fi o problema dermatologica. Mergi la un dermato-venerolog. Daca esti din bucuresti poti merge la institutul de dermatovenerologie de la tineretului, au medici foarte buni. Sau poti merge la un urolog!

Florin B

acum 13 ani

si acest sancru dur dispare de la sine ...ceva in genul la ce spui tu mi a aparut dar nu pe penis ci in zona pubiana ..dar dupa ras asta...si ma gandeam ca e vreo iritatie...ce crezi?

Daniel Grigore

acum 13 ani

da, dispare de la sine dar asta nu inseamna ca dispare si boala. Sancrul dur apare in locul inocularii care e cel mai frecvent pe penis sau anus sau, incazul femeilor, in zona labiilor. Oricum, mergi la un dermato-venerolog, iti faci teste le de sange si dupa aceea stai linistit. De obicei sancrul dur nu seamana cu nimic altceva deci sub nicio forma nu arata ca o iritatie ci mai degraba ca o rana adancita lucioasa de mici dimensiuni. Dar cel mai bine este sa mergi degraba la medic pt ca sifilisul este perfect vindecabil cu cateva injectii de penicilina si nici nu ramai cu sechele, asta daca il iei din pripa. Parerea mea este ca nu ai de ce sa te alarmezi dar cel mai bine ar fi sa mergi la medic! Si nu te impacienta!