salut

Boli cu transmitere sexuala

Postata de resio cu 11 ani in urma.

Eu am sarutat pentru prima data si tocmai o p***atuata si am simtit imediat furnicaturi pe varful limbii, care persista vag in continuare. imi este teama de sifilis sau ceva grav. poate fi doar o infectie usoara?

Raspunsuri (1)

Liviu

acum 11 ani

resio a scris: "Eu am sarutat pentru prima data si tocmai o p***atuata si am simtit imediat furnicaturi pe varful limbii..."

R: Putem spune ca ai facut progrese (de cand am discutat aici ultima data), in sensul ca ai reusit sa-ti invingi teama de intimitate, ceea ce nu e deloc putin lucru (pot sa recunosc).

- Dar faptul ca ai simtit furnicaturile IMEDIAT dupa sarut, cu alte cuvinte, chiar mai inainte sa apuce microbii sa se dezmeticeasca, arata ca, mai degraba, ai avut grija sa-ti alegi drept partenera pe cineva care sa-ti justifice preocuparea anterioara. Mai precis, ai gasit o imprejurare de care sa-ti "legi" cumva anxietatea sau temerile - pe care oricum le aveai, deja.
- Practic, e ca si cum te-ar fi durut maseaua, si, ca sa scapi de durere, tocmai ti-ai strivit, de bunavoie, degetul in usa (mi se pare evident ca acesta este un raspuns inadecvat la o nevoie (de altfel, o nevoie legitima)
_______________________________

resio a scris: "... furnicaturi pe varful limbii, care persista vag in continuare. imi este teama de sifilis sau ceva grav. poate fi doar o infectie usoara?"

R: De fapt, poate fi doar o preocupare obsesiva (in orice caz, aceasta mi se pare problema principala). Si doar rezultatul unor analize de laborator poate sa-ti confirme sau sa-ti infirme suspiciunea cu privire la o eventuala infectie.
- Acum, daca suspiciunea ta se confirma, este destul de neplacut, dar nu dezastruos. In schimb, daca suspiciunea este infirmata de datele de laborator, probabil ca vei cauta sa-ti strivesti in alt fel degetul in usa (afara de cazul in care vei solicita ajutorul unui psiholog avizat).