RPR cantitativ/ RPR calitativ

Boli cu transmitere sexuala

Postata de maaryypop cu 12 ani in urma.

Care este diferenta intre analiza RPR calitativ si cea de RPR cantitativ si care este mai indicata?

Raspunsuri (1)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

RPR calitativ inseamna DA / NU si NU ESTE UN TEST SPECIFIC PENTRU LUES !!!
TPHA este un test specific pentru LUES (deci este indicat !).
RPR cantitativ are diverse valori (dilutii ale serului) si arata evolutia bolii.
075dermato