Reinfectare Sifilis?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Dumitru cu un an in urma.

Buna ziua, in data de 8 Martie, in urma unor analize am ieșit pozitiv VDRL(rpr)(titru1:32) ++++, TPHA 1:2560.
In aceeași zi am început tratatul cu Moldamin 1200000 UI - 2 flacoane /injecție intramusculara(1 data la 7 zile, 3 săptămâni )
După terminarea tratamentului, la o săptămâna am refăcut testul vdrl la fel 1:32 TPHA 1:1280.
In tot acest timp prietena mea a fost negativă la toate testele făcute.
Astăzi 13.04 a ieșit pozitivă la vdrl, noi am întreținut relații intime+ sarutat după terminarea tratatului meu.
———
Aici intervine întrebarea : este posibil sa mă fi reinfectat ———
( eu după finalizarea tratemtului cu moldamin, in 30 Martie am început sa iau CEFACLOR 4x capsule(500mg) pe zi timp de 2 săptămâni .

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Este recomandat sa discutati cu un medic specialist despre posibilitatea reinfectarii si a necesitatii de a fi retestat pentru sifilis.

Va recomandam sa va programati la un medic dermato-venerolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-lues_1357
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/semnele-si-simptomele-sifilisului-la-barbati_8227