Pot transmite hepatita C partenerei mele?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Utilizator11709649568 cu 2 luni in urma.

Buna ziua.daca am hepatita c iar viremia este nedetectabila , si fac dragoste( sex) protejat ( cu prezervativ), pot transmite hepatita sau virusul c persoanei cu care fac dragoste? Sau nu ii mai pot transmite virusul deoarece m-am protejat cu prezervativ. 2. Daca imi face imi face sex oral fara prezervativ , persoana de sex feminin poate lua boala de la mine?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Hepatita C se transmite prin contact direct cu sange infectat, deci prin sex protejat (cu prezervativ) riscul de transmitere este foarte mic. Cu toate acestea, niciun metoda de protectie nu este 100% eficienta, deci exista totusi un mic risc.
In cazul sexului oral fara prezervativ, exista un risc mai mare de transmitere a virusului, mai ales daca exista rani in gura sau pe organele genitale.

Ac***a in vedere aceste considerente, este bine sa discutati deschis cu partenerul dvs. despre starea dvs. de sanatate si despre metodele de a reduce riscul de transmitere a virusului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-c-cum-poate-fi-diagnosticata-rapid-si-ce-tratament-trebuie-urma_15957
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/tipuri-de-hepatita-cum-se-transmite-fiecare-tip_19344