Poate fi un sancru sifilitic?

Boli cu transmitere sexuala Infectia gonococica Herpes Infectii Sifilis
+2
Vezi toate grupurile

Postata de ipohondru96 cu 6 ani in urma.

Acum cateva zile (4-5) mi-a aparut pe penis ceva....sincer nu stiu cum sa il descriu. Seamana cu un cos sa spunem....genul care apare atunci cand un fir de par creste sub piele. Totusi sunt pus pe ganduri de zona in care a aparut si ma gandesc daca ar putea fi vorba de o boala cu transmitere sexuala. Am avut o ''''mica scapare'''' acum 2 luni cu o persoana dar am vazut analizele acesteia facute DUPA contactul sexual si astfel s-au eliminat principalele boli (hiv, hepatite b/c, sifilis). Seamana cu un sancru sifilitic?

adresa_web_filtrata /mA7715
adresa_web_filtrata /dJp9EQ
adresa_web_filtrata /d9PWTk

Am atasat 3 fotografii. Scuze pentru ele in sine si pentru calitatea lor.

Vreau sa mentionez ca de vreo 15-16 ani, inca din copilarie, ma ''''lupt'''' cu niste afte bucale recurente, fara a fi depistata cauza lor, S-au scos din posibilele afectiuni herpesurile si intolerantele alimentare. Ideea e ca aceastea apar in general pe fondul stresului. In ultimele saptamani am avut destule motive de stres, motiv pentru care au reaparut. Poate avea vreo legatura?

Multumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

ipohondru96

acum 6 ani

adresa_web_filtrata /xMgVoi

ipohondru96

acum 6 ani

ibb.co/mA7715
ibb.co/dJp9EQ
ibb.co/d9PWTk

ibb "punct'' co/mA7715
ibb "punct" co/dJp9EQ
ibb "punct" co/d9PWTk

link-urile pentru poze in mai multe versiuni

Dr. Irina Dragoi

acum 6 ani

Buna ziua! Pozele pe care le-ati trimis, nu se pot accesa. Cel mai bine este sa va adresati cat mai repede unui medic dermato-venerolog pentru o consultatie si sa va faceti analizele specifice pentru sifilis : TPHA sau VDRL, pentru a exclude sau pentru a confirma acest diagnostic.Sancrul primar este o leziune nedureroasa, rosie, ca o ulceratie, de dimensiuni intre 0,5 si 2,5 cm si este insotita de cele mai multe ori de adenopatie inghinala ( umflarea ganglionilor inghinali) .Medicul va poate evalua si aftele bucale. Cauza exactă a stomatitei aftoase nu este însă cunoscută. Sunt numerosi factori care favorizează apariţia acestei afecţiuni precum: un sistem imun deficitar, stresul, alimentaţia dezechilibrată, fumatul, anumite medicamente, diferite traumatisme la nivelul cavităţii bucale, diferite bacterii, etc. Pana la vindecare, evitati alimentele picante,acide ( suc de lamaie, portocale,muraturi), alimente prea fierbinti sau foarte reci si folositi prezervativul in timpul contactului sexual.Perioada de latenta a virusului sifilitic este foarte mare, si este o boala grava, dar descoperit la timp, se poate vindeca usor,cu antibioterapie, fara repercursiuni grave asupra vietii dumneavoastra. Multa sanatate!

Dr. Corneliu DOBRE

acum 6 ani

Trimiteti poze clare la E-mail:
075dermato@ adresa_web_filtrata
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Laserderm CLINIQUE

ipohondru96

acum 6 ani

Mulțumesc! Am trimis pe mail!